Politika

Türkiye’nin demokrasisi, sonra çıkar oligarşisi..

“Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar” sorusuydu, AKP mi ‘Fetö’den çıktı, ‘Fetö’mü AKP’den çıktı sorusu… Velhasıl “besle kargayı” demeye vicdanım el vermiyor, çünkü kimin karga olduğu konusunda ciddi endişelerim var. Emin olduğum tek şey halkın gözü güzel oyuldu.

Devletin kuruluşundan bu yana; oligarşi düzeni hiç değişmedi. Oligarklar kendilerine “milliyetçi” bir cephe kurdular ve sürekli düşmanlar üreterek bu cepheyi beslediler. Bu oligarklar çoğu defa birbirleriyle kavgalar da etseler, hiçbir kavgaları ilkesel bir tutum üzerinden ilerlemedi. Herşey çıkarlar üzerine kuruluydu, CHP, AKP’nin devletin bütün kurumlarında kadrolaşmasına şiddetle karşı çıkıyordu, ancak bunu AKP’nin devletin bütün kurumlarından CHP’lileri etkisizleştirmesi yüzünden yapıyordu.

MHP hep ara elemandı. İktidar kimde olursa olsun, onla gizli ya da açık bir ittifakı vardı.

Tarih dün gibi ortada, biz de hafızasız değiliz..

Türk oligarkları bir kez daha milliyetçi bir mutabakat etrafında uzlaştılar. Çünkü çıkar üzerine kurulu politikalarla yönetilen devletin, can alıcı sorunları gün 15 Temmuz’da ortaya çıktı ve halka bedeller ödetti. Bu sürecin iyi yönetilmesi, 15 Temmuz’da halka bedel ödettirenlerin devlet içinde bu kadar güçlü olmalarını sorgulamamaları açısından gerekiyordu. Bu gereklilik etrafında önce tüm oligarklar sarayda toplandılar, pazarlıklarını yaptılar, uzlaştılar ve Yenikapı’da yapacakları şov için hazırlanmaya başladılar. Siyaset ortamından çıkardığımız en net sonuç bu.

Şimdi bu oligarklar, uzlaştıkları milliyetçi mutabakat dışında kalan herkesi hedef tahtasına oturttular ve halkın parasıyla besledikleri memurlarıyla, onların silahlarıyla, onların medyalarıyla; seçilmiş veya seçilmemiş, sesi çıkan ve etkili olan her muhalif yapıyı tahrip etme planını başlattılar.

Ölümlerin üstüne ‘Türk bayrağı’
Oligarşinin üstüne ‘Demokrasi’ örtüldü;
ve tek tip devlet; bütün farklılıkları ezmek için çalışmalara başladı.
O halde, herkes şunu bilsin ve asla unutmasın! Farklılığımızı ezdirmeyeceğiz, teslim olmayacağız. Anayasal haklarımızla siyasal vekalet verdiklerimizi, devletin silahlarına teslim etmeyeceğiz.

Oligarşiye karşı Demokrasi, Savaşa karşı Barış.

Canberk Apiş
Canberk Apiş

Çerkes Aktivist, Demokratik Çerkes Kongresi Girişimi gönüllüsü, Jıneps Gazetesi köşe yazarı.

Önceki

Devrimin Koca Çınarı: Heval Herbiji

Sonraki

Darbe Mekaniği Barış Masasına Karşı