Kültür-SanatRöportaj/Söyleşi

Türkülü bir ömür

Ressam, şair, yazar, müzisyen… Birçok kimliği olan Mehmet Koç için sanatçıların ortak hazırladığı “Türkülü Bir Ömür” albümünün ilki Özdemir Plak tarafında dinleyiciyle buluşturuldu. Söz ve bestelerinin tamamı Mehmet Koç tarafında yapılan albüm iki cd oluşuyor. Albümün birici cd’si Mehmet Koç okuduğu 10 eserde oluşuyor. İkinci cd ise yine söz ve bestesi Koç tarafında yapılan türküleri Sevcan Orhan, Özcan Türe, Arzu, Türkü, Gülay, Pınar Aydınlar, Aynur Haşhaş, Songül Bulur Koç ve Erol Parlak tarafında seslendirilmiş.

Renkler ve notalarla bir ömür

1980 öncesinde çok yakından tanınan, “Şarkışla’ya Düşürmesin Allah Sevdiği Kulunu”, “Vay İbo Yoldaşım” gibi dönemin gençlik liderlerine yazdığı türkü – marşlarla öne çıkan bir isim olan müzisyen ve ressam Mehmet Koç’un yaşamını kapsayan iki sanat dalı var. Resim ve müzik. 1980’e kadar olan zaman zarfında 42 adet 45’lik plak, 7 tane de LP yapan Mehmet Koç, son derece üretken olduğu bu dönemde, parçalarının yüzde 90’ının sözlerini kendisi yazmış.

O dönemde yazdığı, şiir, öykü ve siyasi dergilerde yer alan resimlerinden dolayı 17 kez tutuklanan Koç, birçok parçasını Yılmaz Güney ve Nihat Behram gibi isimlerle yattığı cezaevlerinde yazdı. 12 Eylül 1980 ihtilali sonrasında Fransa’ya yerleşen sanatçı, ev kirasını ödeme amacıyla ev sahibine verdiği tabloyu tanınmış bir galerinin keşfetmesi sayesinde üne kavuştu. Bu arada Sorbonne Üniversitesi’nde şamanizm üzerine doktorasını tamamladı ve Belçika Akademi Ödülü alma onuruna ulaştı.

Mehmet Koç kimdir sorumuza yanıtı yine ozanca oluyor. Kendi deyimiyle Mehmet Koç:

6 yaşında bağlama çalan, genç kızların çeyizlerine kanaviçe Şahmaran resimleri çizen yeteneği küçük yaşlarda keşfedilen bir çocuktur. Ama gençlik yıllarında Ankara ekspertiz gurubunun solistliğini yapan o dönemlerde rock müziği yapan bir solisttir. Ancak Ruhi Su Hoca’nın Mehmet Koç’a kendi müziğini neden yapmıyorsun diyerek kızması ve teşviki ile Türkülere ses olmaya başlamıştır. İlk plağını Ruhi Su Hocanın desteğiyle yapar. Daha sonra 68 kuşağının Devrimci ozanı olan Mehmet Koç, Denizlere Mahirlere ve bir çok devrimciye yazıp söylediği türkülerle sistemi eleştiren ağır sözlerle idamlık Türküler diye yargılanır. Gözaltı işkenceler oldukça daha da ağır eleştirerek sözler yazar Türküler söyler. “Bak arkadaş bu kavgayı vermedikçe DEVRİM GELMEZ der. “Bozuk düzenin çarkını Kırmadıkça devrim gelmez der. Şarkışla, Şu Metrisi, Kızıl Makineyi, Hepimiz birer Mahiriz, Dersimliler, Anasını Avradını Ve bir çok türkülerle yürekten yüreğe yayılır. Bütün baskılara rağmen türküleri söylemeye devam eder. Mehmet Koç, halen devrimci kalan çizgisini bozmayan eski devrimci cümlesini kabul etmeyen halen devrimci kalan bir ozandır.

Ressam kimliğinizle tanınıyorsunuz. Albüm projesi fikri nasıl doğdu?

Evet doğrudur, ben yoğun olarak resim yapıyorum. 25 yıldır sahneye çıkmadım. Ama bundan önce Ses Plakta 68’li diye yayınlandı (Şu Metris türkümü tekrar yayınlandı) ASM’de “Yar dönmüyor dönmüyor”  “Dillerim lal” albümüm yayınlandı. “Ses verin sesime dağlar” adlı albümüm Akkiraz’da yayınlandı. Geçtiğimiz sene Özdemir plakta Berkin Elvan için yaptığım türküyle “Ölüm adın kalleş” adlı albümüm yayınlandı. Albümlerim hep çıktı ama sahneyi reddettim

Bu albüm fikri Edip Akbayram ve diğer sanatçı arkadaşlar bana “onore albümü” yapma teklifinde bulundular. Bu projenin birinci albümü. İkinci projede Grup Munzur, Grup Yorum, Hüseyin Turan, Emre Saltık, Edip Akbayram ve bir çok sanatçı olacak. Proje devam ediyor. Bu proje tamamen sanatçı dostlardan geldi

Türkülü Bir  ömür projesinde yer alan sanatçılardan Songül Bulur, Mehmet Koç ve albümle  ilgili olarak şunları dile getirdi.

“ Mehmet Koç’la “Şu metris Türküsünü” peşine düşerek başladı tanışmamız. Bu Türküyü yaratan bir değeri tanımam gerekiyordu ve tanıdığım insan ezber bozan bir adamdı. Sanat küpü olan, devrimci duruşunu hiç bozmayan, siyahın ötesinde bir adamı tanıdım. Projede yeni seslere de yer verilecekti. Bana da bu teklif gelince büyük bir onur duydum ve bende bir renk kattım. Zaten yıllardır mücadelenin olduğu bütün dayanışma gecelerine elimden geldikçe duyarlı olup katıldım Bu projeyle beni hiç dinlemeyenler ulaştım” dedi.

ERDOGAN ZAMUR
ERDOGAN ZAMUR

Önceki

Bu toplum aldığı darbelerden bir türlü kendine gelemiyor

Sonraki

Rojava