Tutsak Mektupları

Barış İçin Savaşalım Savaş İçin Barışmayalım

Kapitalist modernist sistemin kültürü, sanatı, yürekleri ve beyinleri işgal etmeye başladığı an, yapmak istediğimiz barışta onun barışı olmaya başlamaktadır. Zira kendi kültürleriyle barışamayanlar başkalarıyla asla barışmak için savaşamayacaklardır.

Kapitalist egemen sistem büyük bir kültür savaşı yürütürken, bu savaşı sadece savaş cephelerinde yürütmüyor, geriliklerini ve de anlayışlarını yüreğimize, beynimize kadar sızarak içimizdeki barış  ve özgürlük ölçülerini ve değerlerini geriletmeye çalışarak sürdürüyor.  Böylede olunca insanın kendisi kendi kişiliğiyle küs hale getiriliyor. Ve en zor savaşta  bu defa, insanın kendi kişiliğine karşı olan barışı oluyor. Çünkü kendi kişilikleriyle barışamayanlar başkalarıyla da asla barışamaz durumuna getiriliyor. “ barış savaştan daha zordur” söylemi de bu gerçeği aydınlatıyor.

Zira, barış iyiliğin güzelliğin, eşitliğin, demokrasinin ve de birlikte yaşamanın savaşı olduğu için çok daha zor görünüyor.

Kapitalist egemen sistem bugün barıştan intikam alırcasına sen nasıl elimin altındaki toplumu zulümden kurtarmak istersin diyor. İmha ve tasfiye etmek istiyor barışı.

Toplumun büyük bir çöküntüyle yüz yüze olduğu gerçeğinden hareketle, toplumun önemli bir kesimini kapsayan barışa gereken anlamı biçmek ve onun için savaşmak, hak ettiği pozisyonu oluşturmak toplumun yarım ve sakat kalan yanını tamamlamak anlamına geleceği için, barış uğruna savaşı, hak ettiğinden çok daha fazla vermeliyiz…

Tarihte var olan barış kazanımlarına, bugünde güçlü bedeller verilerek cevap olunmaktadır. Savaş için barışmak seçeneği, seçeneksiz bir hay7atı doğuracağı gibi, seçeneksiz bir ölümden daha zor hale getirecektir toplumsal yaşamımızı.

Egemenlerin ifadesi böyle yaşa, böyle konuş böyle yaptır. Başımızı da onların ifadesi gibi böyle yaşar, böyle konuşursak kesinlikle barışı savaş için yapmış olacağız.

Barışımızı kapitalist modernist sistemin kültürüne göre yapmazsak sonunda barışmaya kalkar, yorulmak bilmez hep devam ederiz.

Lezhat Değirmenci

T. Tipi kapalı cezaevi Bafra/ Samsun

Özgür Blog
Özgür Blog

Özgür Blog, Özgür Gündem gazetesinin bloğudur. Gündemini özgürce yaz...

Önceki

kanatsız kuşlar

Sonraki

BİR İNSANDA BİR HALKIN, BİR HALKTA İNSANLIĞIN KADERİ YAZILIYOR